شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China

گمرک بازرگان

گمرک بازرگان را باید آخرین نقطه جاده ابریشم در کشورمان ایران دانست که به پل خاتون در نقطه مرزی ترکمنستان می رسد. این گمرک در منطقه ای شلوغ از شهر بازرگان واقع شده و برترین مزیت آن دسترسی به بازار کشورهای اروپایی است.

به عبارتی گمرک بازرگان دروازه ورود کالاهای اروپایی و ترکی به کشور است. اغلب  واردات تجار از این کشورها از طریق این نقطه مرزی انجام می شود.

پیش از تاسیس گمرک بازرگان، ترخیص کالا از بندرهای قیزیل دره، بایزید و ترابوزان انجام می شده که فاصله ای 30 کیلومتری با شهر بازرگان دارند. پس از ایجاد این گمرک، هزینه، مسافت و مدت زمان ترخیص کالا کاهش یافت که باعث تسهیل و بهبود روند واردات از طریق این مرز شد.

این گمرک که از سال 1305 راه اندازی شده خدمات مختلف و متنوعی را در سطح مدیریت کل از واردات و صادرات گرفته تا ترانزیت و جابجایی مسافر انجام می دهد. مدیریت و نظارت بر بازارچه های مرزی صنم بلاغی و ساری سو و همچنین گمرک پلدشت از دیگر وظایف گمرک بازرگان است.

مجموعه بازرگانی تجارت جویان با تکیه بر تجربه و توان متخصصان خود آماده ارائه خدمات در زمینه واردات و صادرات و ترخیص کالا از گمرک بازرگان می باشد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با ویژگی های این گمرک بیشتر آشنا شوید.

بازرگان شهر بازرگانان

برای اینکه بدانید این گمرک در کجا واقع شده است، لازم است به نقشه کشور دقت و شهر ماکو را روی آن پیدا کنید. ماکو در استان آذربایجان غربی قرار دارد و گمرک بازرگان در شهری به همین نام و از توابع ماکو واقع شده است.

شهر بازرگان به دلیل واقع شدن در مسیر تجاری جاده ابریشم و از سمتی قرار گیری در مرز ایران و ترکیه، از دیرباز محل تجارت بین الملل و پل ارتباطی شرق و غرب بوده است. این گمرک به واسطه استراتژیک بودن منطقه از بدو شروع فعالیت به یکی از کلیدی ترین گمرکات کشور تبدیل شد که نقش به سزایی در تجارت بین الملل ایران با اروپا دارد.

شهر بازرگان به واسطه میزان بالای تجارت بازرگانان ایرانی و ترکیه ای محل تجاری مهمی برای تجار به حساب می آید. اغلب مواد دارویی، لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات غذایی از طریق گمرک بازرگان به کشور وارد می شوند.

آشنایی با گمرک بازرگان

با در نظر گرفتن سابقه بلند مدت و بیش از 100 ساله این گمرک، می توان به اهمیت و جایگاه ویژه آن در کشور پی برد. ارتباط این نقطه مرزی با ترکیه و کشورهای اروپایی باعث شده تا گمرک بازرگان روزانه شاهد تردد و عبور تعداد بالایی از تریلی ها برای انتقال کالا به داخل و خارج کشور باشد.

جالب است بدانید که این نقطه مرزی در ترکیه گوربولاغ نام دارد و فاصله گمرک بازرگان با کشور ترکیه و شهر بازرگان تنها یک کیلومتر است. این گمرک دو ورودی برای تردد اتوبوس، تریلی و خودروهای سواری دارد.

به طور تقریبی حدود 300 تا 500 تریلی در روز از این مرز عبور می کنند. در ساختمان 4 طبقه ی این گمرک، تمام خدمات گمرکی از قبیل: صادرات، واردات، ترخیص کالا، ترانزیت و خدمات مسافری انجام می شود.

همین موضوع سبب شده تا واردات از ترکیه برای بازرگانان راحت تر صورت بگیرید. البته توجه به این موضوع که شرکت بازرگانی تجارت جویان در روند ترخیص کالا سرعت بسیار بالایی دارد بسیار مهم است و بازرگانان می توانند محصولات وارداتی خود را به مدت 15 تا 20 روز تحویل بگیرند و این تنها با مشارکت با این شرکت امکان پذیر می باشد.

گمرک بازرگان چه شرایطی دارد؟

یکی از برجسته ترین ویژگی ها و مزایای این گمرک نزدیک بودن آن به منطقه آزاد تجاری ماکو می باشد. مورد دیگر میزان بالای معاملات تجاری ایران و ترکیه است که باعث جذب تجار به این گمرک کشور می شود.

در گمرک بازرگان برای ترخیص کالا نیاز به ارائه مستندات الزامی از قبیل گواهی های بهداشتی و کارت بازرگانی است. البته لازم به ذکر است که پر کردن فرم اظهار نامه که بیان کننده میزان، تعداد و ارزش کالای وارداتی می باشد، الزامیست.

تنها با پر کردن دقیق اظهارنامه و مطابقت موارد ذکر شده با محموله وارداتی است که گمرک اقدام به تعیین حقوق و عوارض ورود کالا می کند. با پر کردن اظهارنامه، صاحب محموله، نوع محموله، تعداد، وزن و ارزش آن مشخص می شود. ارائه اطلاعات نادرست در هر مورد منجر به عدم ترخیص کالا از گمرک می شود.

برای ترخیص محموله خود از این گمرک نیاز به ارائه مجوزها و مستندات مرتبط با محموله می باشد.

موارد مورد نیاز برای ترخیص کردن بار به شرح ذیل می باشد.

 • کارت بازرگانی
 • مستندات مرتبط با خرید کالا
 • هر مجوز الزامی برای واردات کالای مد نظر ( مثلا گواهی بهداشت)
 • بارنامه
 • فاکتور کالا
 • گواهی‌های بازرسی
 • بیمه
 • اسناد بانکی
 • پروفرما
 • ترخیصیه
 • قبض انبار
 • پکینگ لیست

همواره برای ترخیص کالا از گمرکات کشور برخورداری از ترخیص کار حرفه ای ضرورت دارد تا روند ترخیص کالا را تسریع نماید. گروه بازرگانی تجارت جویان متخصص در امر صادرات و واردات و ترخیص کالا آماده ارائه خدمات و مشاوره به بازرگانان محترم می باشد.

چه کالاهایی از گمرک بازرگان وارد می شوند؟

مسلما همواره از گمرک بازرگان انواع و اقسام کالاها به داخل کشور وارد می شوند. در این بین برخی کالاها بیشتر از سایرین از طریق این مرز وارد کشور می شوند. البته هر کالایی که قرار است به کشور وارد شود باید مطابق با استانداردها و قوانین کشور باشد.

اجازه ورود هیچ گونه کالای قاچاق و غیرمجاز به کشور داده نمی شود و در صورتی که کالای مد نظر کیفیت لازم را هم نداشته باشد از واردات آن در این گمرک جلوگیری به عمل می آید. برخی از کالاهای وارد شده از طریق مرز بازرگان عبارتند از:

 • موتورهای صنعتی
 • لوازم یدکی
 • انواع سنگ
 • مواد پلاستیکی
 • پروفیل آلومینیوم
 • انواع پارچه

با توجه به در نظر گرفتن مقدار سود قابل دریافت و امکان ترخیص و مجاز بودن کالا، موارد ذکر شده بیشترین توجه را برای واردات از این گمرک به ثبت رسانده اند. بنابراین می توان توجه به واردات چنین محصولاتی را به تجار و علاقه مندان به واردات پیشنهاد داد.

حرف پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعاتی را در مورد گمرک بازرگان و ویژگی های این گمرک به علاقه مندان ارائه دهیم. بازرگانی تجارت جویان با هدف کمک به تجار عزیز در زمینه صادرات، واردات و ترخیص کالا از گمرک فعالیت خود را آغاز کرد.

همواره در طول سال ها هدف این مجموعه یاری رساندن به بازرگانان عزیز و تسریع روند صادرات و واردات به کشور بوده است. به همین جهت، مجموعه بازرگانی تجارت جویان آماده انجام خدمات ترخیص کالا از گمرک بازرگان و سایر گمرکات کشور می باشد.

2/5 - (1 امتیاز)