شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China

واردات از هند

روابط نزدیک و دوستانه سیاسی ایران با هندوستان باعث شده که بر روابط اقتصادی دو کشور تاثیر مثبت و مستقیم داشته باشد. در گذر سالیان متمادی گذشته همواره تجار ایرانی کالاها و اقلام مختلفی را برای واردات از هند انتخاب کرده اند. کشور هند با برخورداری از نیروی کار ارزان قیمت به دلیل جمعیت بسیار بالا و در نتیجه پایین بودن قیمت تمام شده برخی از کالاها، به یکی از اهداف تجاری برای بازرگانان کشورمان تبدیل شده است. شاید بتوان علت گرایش اغلب تجار ایرانی به بازار هندوستان در سال های اخیر را تسهیل مبادلات پولی و مالی، تقویت و گسترش روابط تجاری و توسعه کانال های حمل و نقل در بستری امن بین دو کشور دانست. همین ویژگی های مثبت موجود در افزایش مبادلات تجاری بازرگانان ایرانی با تولیدکنندگان و تجار هندی بسیار موثر می باشد.

مقوله واردات از هر کشوری پیچیدگی ها و سختی های خاص خود را دارد. واردات از هند هم از این قاعده کلی پیروی می کند. اما آنچه که باعث ترغیب تجار به انجام معاملات تجاری می شود، در وهله اول منفعت حاصل از عقد قرارداد تجاری می باشد. واردات از هند به صورت مستقیم و غیرمستقیم توسط تجار ایرانی انجام می شود. اصلی ترین هدف آن تامین مواد و منابع لازم برای تولید و عرضه به مصرف کنندگان کشور است. پایداری و تداوم روابط سیاسی دوستانه دو کشور قطعا بر افزایش و تقویت معاملات چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی می افزاید. گروه بازرگانی تجارت جویان با کادری متخصص در زمینه صادرات، واردات و ترخیص کالا از گمرک، آماده ارائه خدمات در حوزه تجارت با هند می باشد. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با نکاتی در رابطه با واردات از هند آشنا شوید.

چه کالاهایی جزء واردات از هند به شمار می روند؟

با پاسخ به این سوال می توانیم روی برخی از اقلام برای واردات از هند بیشتر تمرکز کنیم. البته توان تولیدی صنعت و کشاورزی هند در یک کفه ترازو و نیاز بازار داخلی ایران برای همان کالاها در طرف دیگر ترازو قرار دارد. بنابراین، توجه به دو نکته به موازات یکدیگر بر انتخاب کالاهایی که از طریق واردات از هند به داخل کشور وارد می شوند، از اهمیت زیادی برخوردار است. شرایط اقلیمی مناسب هندوستان باعث شده تا صادرات گستره وسیعی از محصولات به خصوص در زمینه کشاورزی از این کشور رونق مناسبی داشته باشد. صنعت و تکنولوژی هم البته در این کشور پر جمعیت بسیار پیشرفته و رو به جلو می باشد. به همین دلیل واردات کالاهای برقی و صنعتی هم از این کشور به ایران انجام می شود. برخی از کالاهایی که بیشتر برای واردات از هند مورد توجه تجار ایرانی قرار دارند عبارتند از:

 • انواع متنوع چای
 • انواع برنج هندی
 • انواع پارچه
 • انواع ادویه ها
 • شکر
 • انواع میوه
 • لوازم کامپیوتری
 • لپ تاپ
 • لباس و پوشاک
 • لوازم و قطعات جانبی موبایل

اینها تنها برخی از اقلامی است که از طریق واردات از هند به کشور وارد می شوند. کیفیت مناسب و مقرون به صرفه بودن اغلب این کالاها باعث شده تا بازار هند از جذابیت های فراوانی برای بازرگانان ایرانی برخوردار باشد. جهت کسب آگاهی از کالاهای مجاز و سودآور برای واردات از هند کافیست با همکاران ما در گروه بازرگانی تجارت جویان تماس حاصل نمایید. متخصصان ما در انتخاب کالاهای مناسب برای واردات از هند با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر بازار، نیاز مصرف کننده، قیمت های رقابتی و … به شما در رسیدن به سود بیشتر مشاوره و خدمات عرضه می کنند.

عوامل موثر بر واردات از هند

به غیر از تاثیر عوامل سیاسی و حاکمیتی در روابط دولت های دو کشور که پیش نیاز تجارت و اقتصاد پویا بین ایران و هند می باشد، مجموعه دیگری از شرایط نیز بر واردات از هند تاثیر می گذارند. روابط پولی و امکان جابجایی وجوه بین تاجران هندی و ایرانی، تقویت مسیرهای ترانزیتی برای انتقال کالا و قوانین گمرکی دو کشور از سایر عوامل موثر بر واردات از هند به حساب می آیند. کشور هند به دلیل برخورداری از جمعیت بسیار زیاد و نظام اداری درگیر با فساد و رانت که نظارت دقیقی روی آن نیست، همواره دارای پیچیدگی های اداری و قانونی خاص خود است. از عوامل موثر بر واردات از هند تاثیر قوانین مالیاتی و سختگیری دولت هند در اجرای قانون برای جلوگیری از پولشویی و افزایش درآمد می باشد. تجار ایرانی برای واردات از هند باید به چنین عواملی دقت و توجه داشته باشند. برخی از موارد دیگر موثر بر واردات از هند به شرح ذیل می باشد:

  1. قوانین مالیاتی سختگیرانه و شفاف که بر نحوه عملکرد محتاطانه بانک های هندی در قبال جابجایی های پولی و مالی بازرگانان خارجی تاثیر می گذارد.
  2. عدم تمایل تجار هندی برای تجارت در برخی از حوزه ها به دلیل شرایط تحریم حاکم بر ایران و قوانین بازدارنده و سختگیرانه دولت هند برای تجار هندی برای تجارت مستقیم با ایران در اغلب حوزه ها (به غیر از پزشکی و موادغذایی)
  3. قوانین گمرکی سختگیرانه دولت هند برای ترخیص کالاها که منجر به کم شدن میزان تجارت مستقیم تجار ایرانی با تجار هندی می شود.
  4. قوانین پیچیده و سختگیرانه دولت هند در قبال درآمدهای ارزی حاصل از صادرات و رفع تعهد آن (شبیه به قوانین ارزی ایران) برای تجار هندی که باعث ایجاد چالش برای تجارت با هند می گردد.

در این مطلب به چگونگی انجام واردات از هند پرداختیم. کالاهای پرطرفدار برای واردات از هند را نام بردیم که در میان آنها چای و برنج در صدر واردات مواد غذایی از هند به شمار می روند. برخی از چالش ها و قوانین دولت هند در قبال تجارت با ایران و تجار هندی را ذکر کردیم و تاثیر این قوانین بر تعاملات تجار دو کشور را بیان کردیم. گروه بازرگانی تجارت جویان با توجه به تجربه خود در زمینه صادرات، واردات و ترخیص کالا از گمرک آماده ارائه خدمات در زمینه بازرگانی می باشد. تجارت با کشور هند اگرچه که منافع مالی قابل توجهی را به دنبال دارد، اما شناخت قوانین و چالش های تجاری این کشور در زمینه بازرگانی با تجار ایرانی در تجارت امن و پر سود با تجار هندی تاثیرگذار است. مجموعه بازرگانی تجارت جویان با برخورداری از کادری مجرب، مشاوره کارشناسانه به تجار محترم ارائه می دهد تا بتوانند ریسک های تجارت با هند را به حداقل برسانند. 

امتیاز دهید page