شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China

منطقه آزاد ماکو

چرا ماکو؟

منطقه آزاد ماکو کجاست؟

منطقه آزاد ماکو که در منتهی الیه شمال غربی کشور واقع شده، با محدوده جغرافیایی شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان منطبق است. این منطقه حدود ۷۵ درصد مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده است و در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری خودمختار نخجوان واقع شده است. طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان در این منطقه ۱۴۰ کیلومتر و با ترکیه ۱۳۰ کیلومتر است.

این منطقه با مساحت ۳۸۶ هزار هکتار، شامل ۳ شهرستان، ۶ شهر، ۶ بخش، ۱۳ دهستان و ۲۶۱ روستا با جمعیت ۱۹۲۶۰۳ نفر، ۰.۲۴ درصد جمعیت کل کشور و ۵.۹ درصد جمعیت کل استان آذربایجان غربی را به خود اختصاص داده است. این منطقه با وسعتی که دارد، بخشی از زیبایی‌های طبیعی ایران و جهان را در خود جای داده است.

منطقه ازاد ماکو

حمل و نقل در منطقه آزاد ماکو

منطقه آزاد ماکو به دلیل قرار گرفتن در مسیر تجارت چین و اروپا و عبور کریدور شرق به غرب، که از طریق راه آهن و مسیرهای ترانزیت جاده‌ای به اروپا متصل می‌شود، به عنوان مهمترین مرز زمینی تجاری و مسافری کشور شناخته می‌شود. این منطقه با حجم تجارت سالیانه بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد دلار، پتانسیل ایفای نقش و ایجاد ارزش افزوده در جریان تجاری منطقه‌ای و بین‌المللی را داراست.

محل قرار گرفتن در مسیر تبادلات تجاری چین و اروپا، با کاهش هزینه و زمان در ترانزیت کالا، عبور خط لوله گاز صادراتی، دسترسی به منابع انرژی ارزان، نیروی کار مستعد و معافیت های مالیاتی و گمرکی، منطقه‌ای منحصر به فرد برای ایفای نقش در تجارت منطقه ای و بین المللی و ایفای نقش در زنجیره جهانی تولید و تامین کالا دارد. از این رو، این منطقه برای سرمایه‌گذاری یا انتقال فعالیت‌های تولیدی، جذاب می‌باشد.

منطقه آزاد ماکو با وجود راه‌آهن تبریز-قارص، فرودگاه بین المللی ماکو، بزرگراه سردار سلیمانی، دهکده لجستیک منطقه آزاد ماکو و حجم قابل توجهی از صاحبان ناوگان و شرکت‌های حمل و نقل بین المللی و داخلی فعال در منطقه، ظرفیت پیاده سازی حمل و نقلِ ترکیبی را داراست و در موقعیتی مستعد برای تبدیل شدن به هاب لجستیک و تولید و صادرات قرار دارد.

معرفی شهرک های صنعتی منطقه آزاد ماکو

در منطقه آزاد ماکو، پنج شهرک صنعتی فعال به وسعت ۳۰۰ هکتار و دو شهرک صنعتی در دست احداث به مساحت ۲۰۰ هکتار با بیش از ۱۲۵ واحد فعال صنعتی و سرمایه گذاران خارجی از کشورهای چین، ترکیه، کانادا و هند، در کنار تولید محصولات منحصر به فرد از جمله دندان‌های مصنوعی، نوار لبه، کاغذ هانیکام، کفپوش و دیوارپوش و غیره با استفاده از نیروی کار آماده، حوزه صنعت را به یکی دیگر از کسب و کارهای محوری در این منطقه تبدیل کرده است.

سازمان منطقه آزاد ماکو با انجام تمامی فرایندهای اداری، از جمله صدور انواع مجوزها و واگذاری زمین با کمترین بروکراسی و با تمرکز بر شکل گیری واحدهای تولیدی صادرات گرا، به منظور تامین نیازهای داخلی و کاهش واردات، تکمیل زنجیره صنایع بر پایه مزیت های نسبی با تمرکز بر صنایع دستی، دامی، پوشاک، چرم، مبلمان و لوازم آرایشی، بهداشتی و فروآلیاژها، افق روشنی را برای صنعت این منطقه به تصویر کشیده است.

شهرک صنعتی منطقه آزاد ماکو
دفتر تجارت جویان در منطقه آزاد ماکو

شرکت تجارت جویان  با بیش از ده سال تجربه در زمینه ترخیص کالا از گمرک های مختلف ایران دارای دفتر مستقل در منطقه آزاد ماکو است برای دریافت مشاوره واردات کالا از ترکیه و یا  هماهنگی برای جلسه در این دفتر با شماره های زیر تماس بگیرید.

۵۲۴۶۳۰۰۰ – ۰۲۱

آدرس:جنب گمرک، برج امیرحسین، طبقه منفی 1

5/5 - (15 امتیاز)