شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China

منطقه آزاد کیش

ترخیص کالا از منطقه ازاد کیش، از موضوعات مهمی است که برای بازرگانان و تجار اهمیت زیادی دارد. منطقه آزاد کیش یکی از مناطق آزاد اقتصادی در ایران است. این منطقه برای واردات و صادرات کالاها، قوانین و مقررات ویژه‌ای دارد. این موضوع اهمیت زیادی در تجارت بین‌المللی دارد و به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا کالاهای خود را به آسانی و با هزینه کمتر وارد کنند. ترخیص کالا از منطقه آزاد کیش به معنای انجام مراحل مورد نیاز برای واردات یا صادرات کالاها از این منطقه است. این مراحل شامل انجام امور گمرکی، پرداخت مالیات و عوارض، و سایر فرایندهای مرتبط با تجارت بین‌المللی می‌باشد. در ادامه با روال قانونی ترخیص کالا از این منطقه بیشتر آشنا می شویم.

آیین نامه گمرکی ترخیص کالا از گمرک کیش

واردات و ترخیص کالا از منطقه ازاد کیش قوانین خاص خودش را دارد. کیش یکی از استان های جنوبی کشورمان است که به دلیل نزدیک بودن به خلیج فارس، به یکی از مناطق آزاد تجاری تبدیل شده است. این جزیره به دلیل موقعیت استراتژیک خود، به عنوان یکی از مهم ترین مراکز خرید و فروش عمل می کند. ترخیص کالا از این منطقه هم برای گردشگران و هم تجار بدون پرداخت عوارض گمرکی امکان پذیر نیست.  همان‌طور که قبلاً هم ذکر شد، مقررات گمرکی در کیش کمی متفاوت است. برای اطمینان از روند ترخیص راحت در گمرک کیش، آگاهی از این مقررات ضروری است.

به طور کلی بازرگانان یا مسافرانی که از کشورهای دیگر وارد این جزیره می شوند، از پرداخت عوارض برای کالاهای بیش از 160 دلار معاف هستند. اما برای واردات پوشاک از منطقه ازاد کیش مجوز لازم است. همچنین برای آوردن حیوانات به این جزیره باید مجوزهای لازم را کسب کرده و به نماینده گمرک تحویل دهید. وسایل شخصی مسافران این منطقه نیازی به ثبت در گمرک ندارد.

اقلام ممنوعه برای واردات از منطقه ازاد کیش

ورود و ترخیص برخی از کالاها در منطقه ازاد کیش ممنوع است. اگرچه کیش یک منطقه آزاد تجاری است، اما محدودیت های خاصی برای ورود برخی کالاها به این شهر وجود دارد. تخطی از این مقررات می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد، بنابراین توجه به این موضوع ضروری است. به عنوان مثال مواد منفجره و سلاح، خودروهای منطقه خلیج فارس، ورود بیش از مقدار قانونی نقره و طلا، ورود خودروهای کمتر از 1400 دلار، ورود سیگار خارجی از این گمرک ممنوع است. با این حال، لیست اقلام ممنوعه به اینجا ختم نمی شود، در ادامه برخی دیگر از اقلام ممنوعه را معرفی می کنیم:

 • ورود اسلحه بادی با کالیبر 4.5
 • ورود گوشی ها و دستگاه های بی سیم با برد غیر مجاز
 • ورود کالاهای بدون مجوز
 • ورود کالاهای ساخت اسرائیل
 • کالاهای ممنوعه شرعی مانند مشروبات الکی
 • ورود سلاح گرم و مهمات
 • ورود موتورسیکلت
 • صادرات اشیاء عتیقه و تاریخی

لازم به ذکر است که ورود و ترخیص کالاهایی مانند پوشاک، مواد غذایی و مکمل‌ها با مجوز امکان پذیر است. همچنین ورود طلا و نقره با مجوزهای خاص و مقدار معین نیز امکان پذیر می باشد. همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی نیز با مجوز، قابل ترخیص هستند.

مراحل ترخیص کالا از گمرک کیش

اکنون که متوجه شدید چه کالاهایی را می توانید از منطقه ازاد کیش به ایران وارد کنید، لازم است مراحل ترخیص کالا از این گمرک را بدانید. حتی اگر فرایند را به متخصصان و شرکت های معتبر بسپارید، دانستن این مراحل ضروری است. با اطلاع از این قوانین و مدارک، می توانید بر روند ترخیص نظارت داشته باشید و مدارک لازم را از قبل برای تسریع در روند ترخیص آماده کنید. مراحل ترخیص کالا از گمرک کیش عبارت است از:

 • تهیه و تنظیم اظهارنامه شامل اطلاعاتی از قبیل نوع کالا، مقدار، برند، مدل، ارزش و وزن کالا
 • ارائه مدارک مربوطه از قبیل فاکتور، مانیفست، بارنامه، گواهی بهداشت و سایر مدارک لازم
 • تایید مدارک و ارزیابی کالا
 • بازرسی و ارزیابی کالا با مدارک مربوط و صدور فاکتور
 • پرداخت هزینه ها و تعرفه های گمرکی به گمرک منطقه آزاد کیش و دریافت رسید
 • صدور و دریافت پروانه ترخیص کالا
 • بازرسی نهایی هنگام خروج و اخذ مجوز بارگیری جهت خروج کالا از گمرک

مقررات گمرکی در کیش برای عبور مسافران با خودروی شخصی از طریق دریا

برخی از افراد با استفاده از خودروی شخصی خود به کیش سفر می کنند و برای استفاده شخصی اقدام به وارد کردن کالا از منطقه ازاد کیش می کنند. این موضوع باید با رعایت کردن قوانین خاصی انجام شود. به طور کلی مدارک لازم جهت ترخیص کالا با خودروی شخصی عبارت است از:

 • مسافران هنگام ورود باید کاپوتاژ صادر شده از گمرک مبدأ را به دفاتر گمرک کیش تحویل دهند.
 • قبل از اخذ ترخیص کالا از گمرک جهت خروج باید با شرکت های حمل و نقل هماهنگ کنید.
 • مراحل کاپوتاژ خودرو را می توان از ساعت 8 صبح تا 12 شب در گمرک کیش انجام داد. داشتن مدارک خودرو الزامی است. مالک خودرو نیز باید در محل حاضر باشد.
 • در صورت تعمیر و یا تعویض موتور و شماره سیلندر خودرو در این منطقه، در هنگام خروج باید مجوز وزارت بازرگانی و صنایع را اخذ نمایید.
 • برای ترخیص کالا، باید کلیه اجناس و وسایل شخصی خریداری شده را از خودرو خارج کرده و از سالن ارزیابی مسافران در ترمینال به کشتی منتقل کنید.

چگونگی اطلاع از ممنوعیت کالاهای ترخیصی از گمرک کیش

ممنوعیت‌ها و مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص هر کالا از منطقه ازاد کیش با توجه به تغییرات سیاسی و اقتصادی تغییر می‌کند. شما حتماً باید قبل از واردات و صادرات به بخشنامه‌ های صادر شده توسط سازمان‌ها و مراجع ذی‌ربط مراجعه کرده و آن‌ها را مطالعه کنید. همچنین می توانید از مشاوران گمرکی و شرکت های فعال در این زمینه مانند تجارت جویان کمک بگیرید. همچنین می‌توانید برای ترخیص کالا از گمرک کیش از متخصصان ترخیص در این زمینه کمک بگیرید.

قوانین و پروسه گمرکی برای خروج کالا و مسافر از منطقه ازاد کیش

پروسه بررسی کالاها و مراحل گمرکی زمان‌بر است و مسافران باید در برنامه‌های زمانی خود این موضوع را در نظر بگیرند. در طول سال، هر مسافر اجازه ورود و ترخیص کالا منطقه ازاد کیش تا 80 دلار را دارد و این امر به شرط غیرتجاری بودن، معاف از پرداخت عوارض گمرکی است. اگر کالایتان از 80 دلار تجاوز کند، مشمول پرداخت عوارض گمرکی خواهید شد. خروج لوازم خانگی مانند یخچال و تلویزیون و اجناس برقی مانند سشوار و آبمیوه گیری از کیش بیش از مصرف شخصی ممنوع است و نیاز به اخذ مجوز دارد. همچنین مسافران در هنگام خروج مجازند سقف خاصی از پول نقد یا زیورآلات را همراه خود ببرند.

بالا برای این کار بهتر است از شرکت های فعال در زمینه ترخیص کالا کمک بگیرید. مشاوران و متخصصان ما در تجارت جویان آماده ارائه خدمات به شما برای ورود و ترخیص کالاهایتان هستند. لازم به ذکر است که در شرکت بازرگانی تجارت جویان خدماتی مانند ثبت سفارش، خرید کالا، تنظیم بارنامه و حمل بار، ترخیص کالا از گمرک و دریافت مجوزهای ضروری ارائه می گردد.

امتیاز دهید page