شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China

منطقه ازاد ارس

منطقه آزاد ارس کجاست؟

منطقه آزاد ارس در شمال غرب ایران، در نزدیکی مرز با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع شده است و در نقطه‌ی صفر مرزی قرار دارد. این منطقه در حال حاضر به مساحت ۵۱ هزار هکتار گسترش یافته و بخشی از شهرستان‌های جلفا و خداآفرین را شامل می‌شود. طبق آخرین تصمیمات توسعه، محدوده‌ی منطقه آزاد ارس به ۷۱۸۴۸ هکتار افزایش یافته و به پنج منطقه تقسیم شده است. این پنج منطقه شامل: محدوده یک (جلفا) با مساحت ۴۰،۱۹۴ هکتار، محدوده دو با مرکزیت سیه رود به مساحت ۳۳۲ هکتار، محدوده سه با مرکزیت نوردوز به مساحت ۵۶۷ هکتار، محدوده چهار (خداآفرین) به مساحت ۵۶۸۰ هکتار و محدوده پنج (قلی بیگلو) به مساحت ۲۵۰۷۵ هکتار هستند.

 
منطقه ازاد ارس کجاست

منطقه آزاد ارس دارای ویژگی‌های مختلفی است. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

 1. موقعیت جغرافیایی: منطقه آزاد ارس در نزدیکی مرز با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان قرار دارد و این موقعیت جغرافیایی باعث شده است که این منطقه به عنوان یک ارتباطات مهم بین المللی بین شرق و غرب شناخته شود.

 2. وسعت و مساحت: منطقه آزاد ارس با مساحتی بیش از ۷۱ هزار هکتار، یکی از بزرگترین مناطق آزاد در ایران است و این امر باعث شده است که این منطقه از نظر اقتصادی و تجاری بسیار مهم باشد.

 3. پتانسیل‌های اقتصادی: منطقه آزاد ارس دارای پتانسیل‌های اقتصادی بسیاری است که شامل صنایع مختلفی مانند صنایع فلزی، خودروسازی، الکترونیک، نفت و گاز، کشاورزی و … می‌شود.

 4. تسهیلات یکپارچه: در منطقه آزاد ارس تسهیلاتی برای سرمایه‌گذاران فراهم شده است که شامل تسهیلات مالی، مالیاتی و گمرکی می‌شود. این تسهیلات باعث شده است که سرمایه‌گذاران بیشتری به این منطقه جذب شوند.

 5. تنوع فرهنگی: منطقه آزاد ارس دارای تنوع فرهنگی بسیاری است که شامل قوم‌های مختلفی مانند آذری‌ها، ارمنی‌ها، ترکمن‌ها و … می‌شود. این تنوع فرهنگی باعث شده است که این منطقه به عنوان یک مرکز فرهنگی و گردشگری مهم در ایران شناخته شود.

جالب است بدانید که قدمت منطقه ارس به قرن 5 قبل از میلاد بر می گردد. مناطق آزاد به دلیل برخورداری از فرصت های تجاری فراوان و مزایای متنوع برای بازرگانان از جذابیت بسیاری برای صاحبان صنایع، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان برخوردار هستند.

مجموعه بازرگانی تجارت جویان همواره در زمینه صادرات و واردات و ترخیص کالا از گمرک امکان ارائه خدمت به تجار عزیز را دارد.

این منطقه در فاصله 135 کیلومتری از شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این منطقه آزاد تجاری متشکل از پنج بخش جدا از یکدیگر است که شامل مرزهای نوردوز، پارس آباد، اصلاندوز و خمارلو می شود. این منطقه مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان دارد.

همین ویژگی منطقه آزاد ارس باعث شده تا صادرات و واردات کالا از این بخش مرزی کشور حجم قابل توجهی داشته باشد. گمرک جلفا در این منطقه آزاد واقع شده و به همین جهت فعالیت های تجاری منطقه پرحجم و گسترده است.

عدم پرداخت عوارض گمرکی در منطقه آزاد ارس باعث جلب توجه تجار است. این منطقه در رتبه دوم مناطق آزاد کشور از نظر اهمیت بعد از کیش قرار دارد. این مساله نشان دهنده میزان ارزش و جایگاه این منطقه از نظر تاثیر اقتصادی بر وضعیت کشور است.

انبار کانتینر

بازارهای ارس

یکی از مورد توجه ترین ویژگی های مناطق آزاد امکان خرید انواع کالاها با کیفیت وارداتی با قیمت مناسب می باشد. همین موضوع باعث شکل گیری توریسم اقتصادی در این مناطق می شود که در مورد منطقه آزاد ارس هم این موضوع صدق می کند.

بازارچه های مرزی و مجتمع های تجاری مختلف موجود در این منطقه در تمام ایام سال تجار و حتی مردم عادی را به سمت خود می کشانند.

برخی از این مکان ها عبارتند از:

 • بازارچه مرزی روس ها:

این بازارچه در مرز مشترک ایران با نخجوان قرار دارد و از قدیمی ترین بازارچه های این منطقه می باشد. بازارچه روس ها به دلیل برخورداری از فضای سر پوشیده و باز، از پر ازدحام ترین بازارهای منطقه آزاد ارس می باشد.

اگرچه که تنوع کالاهای روسی مثل گذشته نیست و اکثر اجناس این بازار چینی و ترک می باشند، اما قیمت مناسب کالاها باعث شده تا بسیاری از تجار به این مکان مراجعه کنند. انواع محصولات از لوازم منزل گرفته تا اسباب بازی را می توانید در این بازارچه مرزی پیدا کنید.

 • مجتمع تجاری ستارخان
 • مجتمع تجاری مشاهیر آذربایجان
 • مرکز خرید سهند ارس

به طور کلی این منطقه را می توان یکی از بهترین مکان ها برای واردکنندگان دانست. علت هم آن است که این منطقه از طرفی مشمول معافیت های گمرکی برای واردکنندگان می باشد و از طرف دیگر مشتریان فراوان برای خرید اجناس در این محل حضور دارند.

همکاران ما در مجموعه بازرگانی تجارت جویان آماده ارائه خدمات و مشاوره به واردکنندگان عزیز می باشند. لزوم شناخت بازار کالاهای پرمصرف و پرطرفدار امری است که منجر به کسب سود در کمترین زمان ممکن برای واردکنندگان می شود.

شرکت بازرگانی تجارت جویان با توجه به سابقه و تجربه خود در امر بازرگانی آماده ارائه مشاوره به بازرگانان عزیز برای شناخت بهتر بازار منطقه آزاد ارس می باشد.

خودرو در منطقه آزاد ارس

خرید انواع خودرو خارجی در منطقه آزاد ارس امکان پذیر است. نکته جالب توجه در این باره امکان واردات خودرو خارجی بدون پرداخت عوارض گمرکی و در نتیجه صرف هزینه خیلی کم برای خرید آن است.

خرید خودرو در منطقه آزاد ارس به دو صورت حقیقی و حقوقی امکان پذیر است. انتخاب هر یک از روش ها تابع شرایطی به شرح ذیل است.

 • شخص حقیقی: اگر به عنوان فرد حقیقی به دنبال خرید خودرو در منطقه آزاد ارس هستید، لازم است که حداقل 3 سال سابقه سکونت در این منطقه را داشته باشید.
 • شخص حقوقی: اگر به صورت حقوقی اقدام به خرید خودرو در این منطقه آزاد می کنید، باید سابقه یک سال تجارت و فعالیت اقتصادی در این منطقه را داشته باشید.

البته لازم به ذکر است در صورتی که حداقل 2 سال سابقه کار در سازمان منطقه آزاد ارس را داشته باشید، می توانید اقدام به خرید خودرو در این منطقه کنید. برای خرید دوباره خودرو پس از یک بار مرتبه، باید حداقل 5  سال از خرید اول شما گذشته باشد.

اگر قصد سرمایه گذاری در این قسمت را دارید لازم است بدانید که امکان خرید خودروهای غیر همان سال، کارکرده یا تصادفی وجود ندارد و فقط در صورتی که خودرو برای دو سال قبل باشد به شرط صفر بودن امکان واردات دارد.

برخورداری از انواع شرایط حمل و نقل

مزیت های منطقه آزاد ارس

این منطقه با وسعتی نزدیک به 51000 هکتار در برگیرنده بخش هایی از دو شهر خداآفرین و جلفا می باشد. همجواری مرزی با ارمنستان، جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان از یک سو و برخورداری از اقلیم مناسب از سویی دیگر باعث جذب سرمایه و رونق تجارت در این منطقه شده است.

برخی از مزیت های منطقه آزاد ارس عبارتند از:

 • نزدیک بودن به بازار کشورهای مشترک المنافع (CIS)
 • دسترسی به خط آهن سراسری کشور ایران و همچنین شوروی سابق
 • نزدیک بودن به فرودگاه تبریز
 • متصل بودن به شبکه ترانزیتی و حمل و نقل کشور
 • برخورداری از شرایط جذب توریسم و گردشگر

کلام پایانی

منطقه آزاد ارس به عنوان دومین منطقه آزاد بعد از منطقه آزاد ماکو با اهمیت کشور از پتانسیل بالایی در زمینه واردات و صادرات انواع کالاها برخوردار است. همانطور که در این مطلب به آن اشاره شد، واردات برخی کالاهای پرطرفدار در این منطقه به سوددهی سریع و بدون زحمت زیاد برای واردکنندگان محترم می شود.

مجموعه بازرگانی تجارت جویان با تکیه بر تجربه و توان تخصصی کادر خود شرایط مناسب برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس را بررسی کرده و آماده ارائه خدمات و مشاوره در این زمینه به تجار محترم می باشد.

امتیاز دهید page