شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China

ثبت سفارش کالا

 

تمام بازرگانان برای این که بتوانند کالاها و مواد اولیه را از سایر کشورها وارد کشور ایران نمایند، باید ابتدا ثبت سفارش کالا انجام دهند و پس از آن به گمرک مراجعه نموده و اجناس وارد شده به گمرک را پس از طی کردن مراحل لازم دریافت نمایند.

تمام کالا هایی که قرار است از سایر کشور ها به کشور ایران وارد شوند، ابتدا باید توسط وارد کننده در سامانه ثبت سفارش کالا ثبت گردند و مجوز واردات آن ها صادر شود. سپس وارد کننده می تواند با استفاده از مجوز ثبت سفارش خود که دارای یک کد 8 رقمی می‌باشد، کالای مورد نظر خود را وارد کشور نموده و سپس مراحل ترخیص کالا از گمرک را طی نماید.

مجوز ثبت های سفارش کالا

مجوز ثبت سفارش کالا یک فایل است که توسط سازمان توسعه تجارت ایران صادر می گردد. این مجوز دارای یک کد 8 رقمی، تاریخ ثبت، شماره ثبت، تاریخ پروفرما و نام شرکت متقاضی ثبت سفارش می‌باشد.

اگر تعداد کالا های ثبت شده به منظور ثبت سفارش زیاد باشد، اسامی آن ها در برگه های جداگانه ثبت شده و به مجوز ثبت سفارش ضمیمه می شود. در هنگام ثبت سفارش باید حق ثبت سفارش نیز پرداخت گردد، مبلغ حق ثبت سفارش هرسال با توجه به قانون بودجه تعیین شده و برای برخی از کالا هایی که به کشور وارد می شوند (بدون توجه به این که در سیستم بانکی و یا خارج از آن ثبت شده اند) باید پرداخت شود.

می توان گفت دولت با استفاده از سیستم ثبت سفارش ضوابط فنی برای کالاهایی که به کشور وارد می شوند را کنترل نموده و همچنین کالا های وارداتی را به صورت آماری ثبت می نماید.

لیست کالاهای ممنوع ثبت سفارش

در حال حاضر کالا هایی که ثبت سفارش آن ها ممنوع است، 1400 کالا می‌باشد. برای دریافت اسامی کامل تمام کالاهای ممنوع ثبت سفارش  می توانید فایل pdf لیست این کالاهای ممنوع ثبت سفارش را که در ادامه قرارداده ایم دانلود نمایید.

انواع ثبت سفارش کالا

برای ثبت سفارش کالا روش های مختلفی وجود دارد و در ادامه به معرفی هریک از روش های ثبت سفارش می پردازیم.

انواع ثبت سفارش بر اساس روش پرداخت

ثبت سفارش کالا بر اساس روش پرداخت به دو دسته ارز بانکی و غیر بانکی تقسیم می شود. ثبت سفاش به روش پرداخت ارز بانکی دارای چند نوع می باشد که عبارتند از: نقدی، مدت دار، برات وصولی و حواله بانکی

ثبت سفارش به روش پرداخت غیر بانکی دارای چند نوع است، که این انواع عبارتند از: بدون انتقال ارز، واردات در مقابل صادرات و ارز متقاضی منشا ارز خارجی

لازم به ذکر می‌باشد که اگر برای کالایی استاندارد اجباری تعریف شده باشد، در هنگام ثبت سفارش نیز باید در اسناد شماره استاندارد هم درج شود.

انواع ثبت سفارش براساس درخواست متقاضی

ثبت سفارش با توجه به درخواست متقاضی دارای چند نوع می‌باشد و در این بخش به معرفی هریک از این انواع می پردازیم.

ثبت سفارش واردات در قبال صادرات

در این نوع از ثبت سفارش، واردات کالا با استفاده از پروانه صادراتی معتبر انجام شده و به ارزای ارزش صادراتی و همچنین ممهور مهر گمرک خروجی از کشور انجام می شود. اعتبار مورد قبول گمرک از تاریخ پروانه صادراتی با کوتاژ وارداتی یکسان است.

ثبت سفارش بدون انتقال ارز

برای دو گروه از کالا ها می تواند ثبت سفارش را به صورت بدون انتقال ارز انجام داد. گروه اول مربوط به 18 قلم کالای اعلام شده شامل پوشاک، پارچ، سیگار، قطعات کامپیوتر، قطعات خودرو و …. می‌باشد. گروه دوم نیز شامل اجزاء و قطعات منفصله مورد نیاز واحد تولیدی دارای پروانه بهره برداری از وزارت صنایع است.

ثبت سفارش اعتبار اسنادی یوزانس

در اعتبار اسنادی یوزانس، مطابق عرف دو کشور برای پرداخت وجه برات ارزی مهلتی را مشخص می نمایند.

ثبت سفارش اعتبار اسنادی مدت دار

در اعتبار اسنادی مدت دار، هنگامی که ذینفع اسناد مورد نیاز را ارائه نماید امکان پرداخت وجه اعتبار وجود ندارد و وجه اعتبار فقط در تاریخی که از قبل تعین شده است پرداخت می شود.

ثبت سفارش اعتبار اسنادی دیداری

در اعتبار اسنادی دیداری، هنگامی که بانک ابلاغ کننده اسنادی را که ذینفع ارائه نموده است را دریافت می نماید و در صورتی که تمام شرایط و ضوابط اعتبار برقرار رعایت شده باشد، در همان زمان وجه اعتبار را پرداخت می نماید.

چه کالاهائی بدون ثبت سفارش قابل ترخیص می باشد؟

  • کالاهایی که بر اساس آیین نامه مقررات واردات و صادرات توسط خانواده های مرزنشین و شرکت های تعاونی، ملوان ها و کارکنان شناورها استفاده می شوند.
  • کالاهای خاص نظامی که توسط وزیر دفاع تایید می شوند.
  • کالاهای خاص سازمان انرژی اتمی که توسط سازمان انرژی اتمی تایید می شوند.
  • کالاهایی که توسط پست وارد می شوند با توجه به آئین نامه مقررات صادرات و واردات
  • کالاهایی که مسافران با خود به همراه دارند با توجه به آیین نامه مقررات صادرات و واردات و براساس فهرست وزارت صنعت و معدن و تجارت
  • نمونه تجاری و تولیدی با توجه به آئین نامه مقررات صادرات و واردات
  • نمونه کالاهایی که به منظور عرضه در تمام نمایشگاه های بین المللی تخصصی به کشور وارد می گردند.
  • برای واردات کالا و یا محصولات به کشور ایران باید عملیات ثبت سفارش کالا انجام شود. در واقع با ثبت های سفارش کالا یک مجوز به واردکننده محصولات داده شده و با استفاده  از این مجوز وارد کننده می تواند محصولات مورد نظر خود را به کشور ایران وارد نماید.

ثبت های سفارش کالا دارای شرایط و مراحلی می‌باشد، شرکت تجارت جویان با کادری مجرب و سابقه ی درخشان در این زمینه همیشه همراه مشتریان و همکاران محترم بوده است.

امتیاز دهید page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *