شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China
کابوتاژ

کابوتاژ چیست؟

فهرست مطالب

کابوتاژ به حمل و نقل کالا بین دو نقطه گمرکی، معمولاً از طریق مرزها، از طریق دریا یا رودخانه های مرزی اشاره دارد. با این حال، این روش حمل و نقل را می توان از طریق هوایی، ریلی یا جاده ای نیز انجام داد.

حمل و نقل هوایی شامل حمل و نقل مسافر، کالا یا محموله پستی در داخل همان کشور، از مبدا تا مقصد است. کالاهایی که از طریق دریا یا رودخانه به مناطق آزاد حمل می شوند و برای استفاده در این مناطق در نظر گرفته شده اند، مشمول مقررات عبور از مرز می باشند.

هنگامی که چنین کالاهایی دوباره وارد می شوند، هزینه های گمرکی باید پرداخت شود، اما هیچ حقوق گمرکی یا سود تجاری لازم نیست. قابل ذکر است که حمل و نقل کالا از طریق کابوتاژ در سواحل دریای خزر انجام نمی شود.

راه دیگری برای بیان آن این است که بگوییم، در اکثر کشورها، خدمات حمل و نقل باید توسط خود آن کشور ارائه شود، نه توسط شرکت ها یا افراد خارجی.کابوتاژ چیست؟

اظهارنامه کاپوتاژ

کالاهای  کاپوتاژ به دو صورت اظهار می شوند که هر دو روش مستلزم درج اطلاعات خاصی هستند. اظهارنامه باید شامل تعداد و نوع بسته ها، وزن، نوع کالا، ارزش کالا، نام گمرک در مقصد و مسیر مورد نظر باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که هیچ یک از این اطلاعات نباید در بیانیه تاکید یا خط کشی شود.

قوانین کابوتاژ چیست؟

کالاهای صادراتی مشمول مقررات خاصی هستند که برای حمل به خارج از کشور باید رعایت شود. کابوتاژ کالاهای صادراتی ممکن است تحت شرایط خاصی ممنوع یا مجاز باشد که توسط مقررات گمرکی تعیین می شود.

در صورتی که مدت پروانه کابوتاژ منقضی شده باشد و صاحب کالا ظرف مدت سه ماه از تاریخ انقضای آن گواهی ورود به گمرک مقصد را ارائه نکند، محموله به مقصد نرسیده تلقی می شود.

امروزه، بیشتر قوانین کابوتاژ به جای حمل و نقل کانتینری از طریق دریا، برای پروازهای هواپیما اعمال می شود. هواپیماهای یک کشور مجاز به ورود به کشور دیگر، سوار کردن مسافران یا کالاها و حمل و نقل آنها در سراسر آن کشور نیستند.

این محدودیت ها معمولاً فقط برای حمل و نقل کالا یا مسافر با هزینه اعمال می شود، اما گاهی اوقات حتی زمانی که اصلاً پرداختی انجام نمی شود اعمال می شود.

تقریبا هیچ کشوری وجود ندارد که اجازه کابوتاژ هوانوردی را بدهد. از نظر اقتصادی، امنیتی یا امنیت عمومی، آن‌ها ترجیح می‌دهند که شرکت‌هایی از داخل مرزهایشان کسانی باشند که کار را انجام دهند و از سودشان لذت ببرند. با این حال، در اروپا، همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مجاز به تردد و تجارت آزادانه در قلمروهای یکدیگر هستند.

اگر محصولی مجاز باشد، مجوز اعطا می شود، در حالی که اگر ممنوع باشد، رد می شود و کالای قاچاق محسوب می شود.

کابوتاژ برای چه کالا هایی  مجاز است؟

کالاهایی که بدون محدودیت در داخل کشور صادر می شوند از طریق کابوتاژ قابل حمل هستند. اما اگر صادرات کالایی ممنوع یا مشروط باشد، کابوتاژ مجاز نیست مگر اینکه گمرک مجوز خاصی برای حمل آن صادر کند.

در چنین مواردی ممکن است گمرک ملزم به همراهی کالا به گمرک مقصد باشد و صاحب کالا مسئول تامین هزینه های ماموران اسکورت می باشد. ضمناً صاحب کالا باید کالای کابوتاژ شده را از گمرک مقصد به گمرک مبدا در مدت زمان معین انتقال دهد. عدم رعایت این الزام منجر به جریمه برای صاحب کالا می شود.

قوانین کابوتاژ چیست؟

کابوتاژ خودرو

اگر قصد دارید با ماشین خود از کشور خارج شوید و بعداً با آن برگردید، وسیله نقلیه شما جزء کالاهای کابوتاژ محسوب می شود و نیاز به مجوز از گمرک دارد. هنگام خروج خودرو از کشور، نیازی به پرداخت حقوق، سود و عوارض تجاری ندارید.

با این حال، شما باید هزینه های گمرکی مربوط به کابوتاژ خودرو را پرداخت کنید. علاوه بر این، داشتن کارت کابوتاژ به شما این امکان را می دهد که بین کشورهایی که کابوتاژ را می پذیرند سفر بین المللی داشته باشید.

شرایط کالای کاپوتاژ

گمرک کالاهایی را می پذیرد که واجد شرایط حمل و نقل کابوتاژ به مقصد هستند و طبق مقررات مندرج در دستورالعمل های مربوطه عمل می کند.

کالاهای کابوتاژ باید در بازه زمانی تعیین شده توسط گمرک مبدا به گمرک مقصد برسد. مدت زمان توسط گمرک مبدا بر اساس وسایل نقلیه، مسافت، کیفیت مسیر و فصول مختلف سال تعیین می شود.

عدم حمل کالای کابوتاژ به مقصد در مهلت تعیین شده با تشخیص رئیس گمرک موجب جریمه خواهد شد.

در صورتی که کالای موضوع اظهار در دسته کالاهایی قرار گیرد که مشمول قوانین و مقررات مربوط به محدودیت های فعلی یا آتی جدایی آن از کشور می باشد، صاحب کالا یا نماینده آن موظف به رعایت شرایط و تحویل آن می باشد. کالا به مقصد به نحوی که مورد قبول گمرک باشد.

کالاهایی که صادرات آنها ممنوع یا غیرمجاز است تنها با مجوز اداره کل گمرک به عنوان کالای کابوتاژ قابل حمل می باشد. صاحب کالای کابوتاژ باید مبلغی معادل سه برابر ارزش فوب کالا را به گمرک واریز کرده و در ازای آن رسید دریافت کند. همچنین اداره کل گمرک می تواند در موارد خاص شرایط اضافی را برای حمل کالا به عنوان کابوتاژ تعیین کند.

صاحب کالای کابوتاژ باید مجوز کابوتاژ را به همراه بار در تمام مدت حمل به همراه داشته باشد و نباید بار را از مسیرهای مجاز خارج کند.

در صورت وقوع حادثه در حین حمل و نرسیدن محموله به مقصد در مهلت تعیین شده، با ذکر دلیل و علت تاخیر، از گمرک مبدأ درخواست تمدید زمان شود. گمرک مبدا می تواند در صورتی که درخواست قبل از مهلت تعیین شده انجام شود و دلایل ذکر شده موجه تشخیص داده شود، می تواند تمدید کند.

اگر پس از انقضای مجوز درخواست تمدید شود، گمرک مبدا ممکن است با تمدید موافقت کند اما حداقل جریمه را اعمال خواهد کرد. هرگونه تمدید اعطا شده توسط گمرک مبدأ به سرعت به گمرک مقصد ابلاغ خواهد شد.

برای کالاهای کابوتاژی که برای صادرات ممنوع یا غیرمجاز یا مشروط هستند، هر درخواست تمدید باید به گمرک مقصد ابلاغ شود. چنانچه درخواست تمدید پس از انقضای مجوز کابوتاژ انجام شود، اداره کل گمرک ضمن موافقت با تمدید، میزان مجازات انضباطی را تعیین خواهد کرد.

کابوتاژ خودرو

شرکت بازرگانی تجارت جویان

شرکت بازرگانی تجارت جویان شرکتی متخصص در زمینه صادرات و واردات و همچنین ترخیص کالا از گمرکات مختلف در سراسر کشور می باشد. این شرکت در زمینه تجارت بین الملل فعالیت می کند و به مشاغل مرتبط با واردات و صادرات کالا خدمات ارائه می دهد.

در بخش واردات، این شرکت به کسب و کارها کمک می کند تا کالاها و محصولات خود را از بازارهای خارج از کشور تهیه کنند. این شرکت شبکه‌ها و مشارکت‌هایی با تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان در سرتاسر جهان ایجاد کرده‌ که این امکانرا به ما می‌دهد فرآیند واردات را به‌طور مؤثر مدیریت کنیم. این امر شامل هماهنگی حمل و نقل کالا، مدیریت رویه های گمرکی و اطمینان از رعایت مقررات و تعرفه های واردات است.

یکی از نقاط قوت کلیدی شرکت بازرگانی تجارت جویان، تخصص در امر ترخیص کالا از گمرک است. ما دانش گسترده ای از رویه ها و مقررات گمرکی در کشور را داریم که به ما این امکان را می دهد که پیچیدگی های ترخیص کالا از گمرک را به طور موثر مرور کنیم. این شامل رسیدگی به مدارک لازم، پرداخت حقوق گمرکی و مالیات و اطمینان از رعایت کلیه الزامات گمرکی است.

شرکت بازرگانی تجارت جویان با ارائه خدمات جامع صادرات و واردات و همچنین تخصص در ترخیص کالا از گمرک، رویکردی کارآمد را در تجارت بین‌الملل به مشاغل ارائه می‌کند. هدف ما تسهیل معاملات روان و بدون دردسر است و به کسب و کارها این امکان را می دهد تا بر عملیات اصلی خود تمرکز کنند و در عین حال پیچیدگی رویه های تجاری و گمرکی را در دستان توانا قرار دهند.

مطالب دیگر

2 پاسخ

  1. سلام برای سفر به ترکیه از مرز زمینی باید چه کرد آیا کاپوتاژ لازمه؟

  2. سلام دوست عزیز
    برای سفر به ترکیه با ماشین شخصی شما باید خودروی خودتون وارد لیست خودروهای قانونی برای ورود به ترکیه کنید. به این عمل کاپوتاژ میگن. بدون انجام این کار، ورود خودرو به هر کشوری حتی ترکیه غیرقانونی هست و قاچاق خودرو تلقی میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *