شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China
انواع کانتینر

انواع کانتینر

انواع کانتینر حمل و نقل، محصولات متنوعی را ذخیره می کنند که باید از طریق انواع مختلف کشتی های کانتینری از نقطه ای به نقطه دیگر جهان ارسال شوند. کانتینرها یکی از جدایی ناپذیرترین بخش ها از کل صنعت حمل و نقل، تجارت و جابجایی کالا به شمار می روند.
فهرست مطالب

کانتینرها از محتویات درون خود در سفرهای طولانی محافظت می کنند و صاحب بار اطمینان دارد که کالاهای خود را به صورت یکپارچه و سالم دریافت می کند. انواع کانتینر از لحاظ ابعاد و کاربرد متفاوت است که البته بستگی به نوع کالا یا خدماتی که قرار است ارائه دهند، دارد.

امروزه کانتینرهای مختلف برای برآوردن نیازهای انواع حمل و نقل بار مورد استفاده قرار می گیرند. شرکت بازرگانی تجارت جویان متخصص و مشاور در امر صادرات و واردات و ترخیص کالا از گمرکات کشور آماده ارائه مشاوره در این زمینه می باشد.

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با انواع کانتینر بیشتر آشنا شوید.

مخازن مخصوص حمل فله مایعات

انواع کانتینر از لحاظ ابعاد و کاربرد

کانتینرها از لحاظ ابعاد و کاربرد که معمولا در حمل و نقل استفاده می شوند، در ادامه مطلب عنوان شده اند.

با ما همراه باشید تا ویژگی های متفاوت هر کدام از آنها را به تفکیک بیان کنیم.

 • کانتینرهای نگهداری کالای خشک

متداول ترین کانتینرهای حمل و نقل، دارای ابعاد مختلف استاندارد شده توسط ISO می باشند. آنها برای حمل و نقل مواد خشک استفاده می شوند و در اندازه های 20 فوت، 40 فوت و 10 فوت هستند.

 • کانتینرهای تخت

با کناره‌های تاشو، اینها مانند کانتینر ذخیره‌سازی ساده هستند که می‌توان کناره‌های آن را جمع کرد تا یک قفسه صاف برای حمل و نقل کالاهای مختلف ایجاد شود.

 • کانتینرهای بدون سقف

این مورد یکی از انواع کانتینر است که یک سقف قابل تبدیل دارد و می توان آن را جدا کرد تا سقف باز شود. در این کانتینر مواد با هر ارتفاعی می توانند به سرعت حمل شوند.

 • کانتینرهای تونلی

کانتینرهای تونلی به دلیل برخورداری از درهایی در هر دو سمت خود باعث تسریع در روند بارگیری و تخلیه بار می شود.

 •  کانتینرهای کنار بازشو

انواع کانتینر کنار بازشو دارای درهایی هستند که می توانند به طرفین باز شوند و فضای بسیار بیشتری برای بارگیری مواد فراهم کنند.

 • کانتینرهای دو درب

به دلیل برخورداری از درب هایی در دو وجه خود، به عنوان کانتینر دو درب شناخته می شوند. به دلیل سهولت در بارگیری و تخلیه، برای جابجایی مصالح ساختمانی از قبیل فولاد، آهن و غیره در اندازه های استاندارد 20 فوت و 40 فوت به کار می روند.

انواع کانتینر با دمای خاص

 • کانتینرهای یخچال دار ISO

همانطور که از اسم آن مشخص است به دلیل داشتن یخچال امکان جابجایی کالا در دمای پایین را دارند. دمای یخچال این نوع از کانتینرها قابل تنظیم می باشد. آنها به طور انحصاری برای حمل مواد فاسد شدنی مانند واردات و یا صادرات میوه ها و سبزیجات در مسافت های طولانی استفاده می شوند.

 • کانتینرهای عایق یا حرارتی

این کانتینرها برای ذخیره سازی و حمل و نقل کالا با کنترل دمای تنظیم شده برای حفظ دمای بالاتر به کار می روند. علیرغم اینکه این نوع کانتینر دائما در معرض دمای بالا قرار دارد، انتخاب مواد برای ساخت آن به گونه ای انجام شده است که عمر طولانی داشته باشد.

برخی کانتینرهای ویژه

 • مخازن

واحدهای ذخیره سازی مخزنی عمدتاً برای حمل و نقل مواد مایع به کار برده می شوند. آنها توسط بخش قابل توجهی از کل صنعت حمل و نقل استفاده می شوند. آنها بیشتر از فولاد قوی یا سایر مواد ضد خوردگی ساخته شده اند که منجر به عمر طولانی آنها می شود. این مخازن همچنین بهترین محافظت را از مواد ذخیره شده ارائه می دهند.

 • محفظه رول ذخیره بار

کانتینر تاشو یکی از واحدهای کانتینری تخصصی است که برای حمل مجموعه ها یا دسته های مواد ساخته شده است. آنها از توری سیمی ضخیم و مستحکم همراه با غلتک هایی ساخته شده اند که به راحتی حرکت می کنند. در دسترس بودن طیفی از مش های سیمی رنگی این واحدهای کانتینری حمل و نقل را کمی جذابتر می کند.

کانتینر نیم قد

 • کانتینر نیم قد

نوع دیگری از کانتینر حمل و نقل شامل کانتینرهای نیمه ارتفاع است. این کانتینرها عمدتاً از فولاد ساخته شده اند و ارتفاع آنها نصف اندازه استاندارد است. در درجه اول برای کالاهایی مانند زغال سنگ، سنگ و غیره استفاده می شود که نیاز به بارگیری و تخلیه آسان دارند.

 • کانتینر حمل خودرو

باربرها واحدهای ذخیره سازی کانتینری هستند که مخصوصاً برای حمل و نقل در فواصل طولانی ساخته شده اند. کناره های با قابلیت جمع شوندگی آنها باعث می شود که خودرو کاملا درون کانتینر ثابت و فیکس شود. این کار مانع از آسیب دیدن خودرو و حرکت آن در داخل کانتینر می شود.

 • مخازن ذخیره سازی فله متوسط

اینها ظروف حمل و نقل ذخیره سازی تخصصی هستند که فقط برای حمل و نقل مواد خاص (انواع مایعات) ساخته شده اند. آنها برای حمل مقادیر زیادی از مواد مایع طراحی شده اند.

 • دارم ها (بشکه ها)

همانطور که از نام آن پیداست، انواع کانتینر های حمل و نقل دایره ای از فولاد، فلزات سبک وزن، الیاف، پلاستیک سخت و غیره ساخته شده اند که برای حمل و نقل عمده مواد مایع مناسب هستند. اگرچه از لحاظ اندازه کوچکتر هستند، اما ممکن است به دلیل شکل و فرم به فضای اضافی نیاز داشته باشند.

 • کانتینر های مخصوص

این نوع کانتینرها مخصوص،  واحدهای کانتینری هستند که برای اهداف تخصصی و سفارشی ساخته شده اند. به طور عمده، آنها برای خدمات با مشخصات بالا مانند حمل سلاح و مواد قابل اشتعال استفاده می شوند. ساختار و ترکیب مواد آنها به هدف خاصی که باید انجام دهند بستگی دارد. اما در بیشتر موارد، امنیت در اولویت قرار دارد.

 • کانتینر قابل تبدیل

انواع کانتینر قابل تبدیل، نوع خاصی از کانتینر هستند که عمدتاً در اروپا استفاده می شود. اگرچه که طبق استانداردهای ISO ساخته نشده اند و واحدهای کانتینری حمل و نقل استاندارد به شمار نمی روند، اما بسیار مفید هستند. این کانتینرها با کف محکم و رویه قابل تبدیل ارائه می شوند که آنها را برای حمل و نقل بسیاری از محصولات مناسب می کند.

کلام پایانی

در این مطلب به طور اجمالی به انواع کانتینر از لحاظ ابعاد و کاربرد پرداختیم و اطلاعاتی را در این زمینه ارائه دادیم. شرکت بازرگانی تجارت جویان با برخورداری از کادری حرفه ای و مجرب آماده ارائه مشاوره در زمینه صادرات، واردات و ترخیص کالا از گمرک می باشد.

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *