شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China
سامانه همتا

سامانه همتا

سامانه همتا به عنوان برنامه ای جامع به جهت پیشگیری از ورود کالای قاچاق به کشور طراحی شده است. یکی از روش های بنیادی برای مبارزه با قاچاق کالا در کشورهای مختلف، استفاده از روش های سیستمی به روز و مبتنی بر استفاده از سامانه های الکترونیکی و آنلاین می باشد.
فهرست مطالب

سامانه همتا هم که چندین سال است در کشور راه اندازی شده در جهت مبارزه و تشخیص کالای قاچاق و به عبارتی دقیق تر قاچاق گوشی های موبایل طراحی شده است. بازرگانی تجارت جویان به عنوان متخصص در امر صادرات، واردات و ترخیص کالا از گمرک به تجار و بازرگانان عزیز در این زمینه خدمات ارائه می دهد.

در این مطلب به معرفی و نحوه کار با سامانه همتا می پردازیم تا با این سامانه بیشتر آشنا شوید.

لزوم رجیستر در سامانه همتا

سامانه همتا چیست؟

این سامانه که به عنوان سامانه جامع هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی نیز شناخته می شود، با هدف مبارزه با قاچاق تلفن های همراه و تجهیزات ارتباطی راه اندازی شده است.

سامانه همتا با همکاری و نظارت وزارت صنعت و معدن تجارت، وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، گمرک و شرکت های تلفن همراه راه اندازی شده است.

این سامانه به افراد امکان می دهد تا با ثبت اطلاعات مربوط به موبایل خود برخی از خدمات از قبیل: فعال کردن (رجیستر) تلفن همراه، استعلام گرفتن از اصالت کالای خریداری شده و امکان انتقال مالکیت گوشی موبایل را داشته باشند.

اگرچه که برای برخی از خدمات این سامانه از جمله استعلام اصالت گوشی خریداری شده نیازی به ثبت نام در سامانه نمی باشد، اما برای استفاده از سایر خدمات این سامانه از جمله انتقال مالکیت تلفن همراه باید در آن ثبت نام کرد.

در ادامه این مطلب به نحوه ورود به سامانه همتا و ثبت نام در این سامانه می پردازیم.

برای ورود به سامانه همتا چه اقداماتی باید انجام داد؟

سامانه همتا که با هدف مبارزه با قاچاق کالا راه اندازی شده است، پرکاربردترین سامانه برای استعلام اصالت گوشی تلفن همراه می باشد.

 • ابتدا به وب سایت این سامانه به آدرس https://hamta.ntsw.ir مراجعه کنید.
 • بعد از باز شدن صفحه سایت ملاحظه می کنید که تنها برای استعلام اصالت تلفن همراه و فعال کردن (رجیستر) تلفن همراه جدید می توانید بدون ثبت نام از این سامانه استفاده کنید.
 • برای گرفتن استعلام اصالت کالا، کافیست  گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید.
 • در ادامه صفحه جدیدی باز می شود که لازم است کد شناسایی تلفن همراه خود را وارد کرده (کد IMEI)
 • بعد از وارد کردن عبارت امنیتی اقدام به کلیک بر روی دکمه جستجو نمایید.

لازم به ذکر است در صورتی که کد شناسایی تلفن همراه خود را نمی دانید، باید وارد قسمت about در بخش تنظیمات تلفن همراه خود شوید. علاوه بر روش ذکر شده، می توانید با وارد کردن عبارت دستوری ستاره، مربع  06مربع (#06#*)، کد شناسایی تلفن همراه خود را به دست آورید.

پیشگیری از ورود کالای قاچاق

درخواست ثبت فعال سازی مورد دیگری است که در سامانه همتا بدون نیاز به ثبت نام قابل استفاده و به کارگیری می باشد. با انتخاب کردن این گزینه، صفحه جدیدی برای شما باز می شود که لازم است تا اطلاعات زیر را در کادر های مشخص شده، وارد کنید.

 • شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.
 • شناسه دستگاه تلفن همراه (IMEI) خود را وارد کنید.
 • کد فعال سازی یکبار مصرف (برای شماره اعلام شده از جانب شما، ارسال می شود) وارد کنید.

بعد از وارد کردن اطلاعات درخواست شده، لازم است تا عبارت امنیتی نمایش داده شده را وارد نمایید و بر روی گزینه فعال سازی کلیک کنید. با گذراندن مراحل ذکر شده فوق، تلفن همراه شما در سامانه همتا ثبت (رجیستر) می شود.

برای استفاده از سایر خدمات سامانه همتا حتما باید در این سامانه ثبت نام نمایید و عضو آن شوید. در ادامه این مطلب به نحوه ثبت نام در این سامانه می پردازیم.

ثبت نام در سامانه همتا

پس از باز کردن وب سایت سامانه همتا که پیش تر در همین متن به آدرس آن اشاره شد، گزینه مربوط به ثبت نام را انتخاب نمایید. سپس شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و بر روی دکمه ادامه کلیک کنید. بعد از آن برای شماره تلفن همراهی که اعلام کرده اید، یک کد یک بار مصرف ارسال می شود.

کد ارسال شده را در قسمت مربوطه در سایت وارد نمایید. پس از آن در صفحه جدیدی که برای شما باز می شود، اطلاعات هویتی خود را وارد کنید.

اطلاعاتی از قبیل: نام، نام خانوادگی، شماره ملی، شماره تلفن همراه، شماره شناسنامه، نام پدر، تاریخ تولد و جنسیت در این قسمت باید وارد شود.

با ثبت کردن این اطلاعات، گزینه تایید را انتخاب کنید.

در قسمت پایین این صفحه باید برای خود رمز عبور انتخاب نمایید. علاوه بر آن باید برای پشتیبان گیری از حساب کاربری خود، شماره تلفن و ایمیل پشتیبان معرفی کنید. در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کنید، به شماره و ایمیل پشتیبان شما رمز جدید ارسال می شود.

در پایان ثبت تمام اطلاعات خواسته شده، می توانید بر روی گزینه ثبت نام کلیک کرده و فرایند ثبت نام خود را به اتمام برسانید. حالا برای انجام سایر خدماتی که به ثبت نام اولیه در سامانه همتا نیاز دارند، مشکلی نخواهید داشت.

صادرات و واردات

سامانه همتا و راهنمای اظهارنامه گمرکی تلفن همراه

«سامانه ثبت نام تلفن همراه همتا» بستری است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با هدف رجیستری گوشی تلفن همراه ایجاد شده است. این سیستم راه های مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بتوانند تلفن همراه خود را ثبت کنند و به ویژگی های آن دسترسی داشته باشند، چه برای بررسی وضعیت ثبت گوشی یا فعال کردن دستگاه های تازه خریداری شده که نیاز به ثبت در سیستم دارند.

در اینجا روش های مختلف موجود برای استفاده از سیستم Hamta وجود دارد:

اپلیکیشن همتا: کاربران می توانند اپلیکیشن موبایل همتا را دانلود و نصب کنند که یک رابط کاربرپسند برای ثبت نام گوشی فراهم می کند. با پیروی از مراحل راهنمای اپلیکیشن، کاربران می توانند به راحتی مراحل ثبت نام را تکمیل کنند.

وب سایت همتا: دسترسی به سامانه همتا از طریق وب سایت رسمی آن یکی دیگر از گزینه های راحت است. کاربران می توانند با مراجعه به وب سایت و وارد کردن مشخصات تلفن همراه خود ثبت نام کنند.

کد USSD: برای کسانی که روش ثبت نام سریع و ساده را ترجیح می دهند، سیستم یک کد USSD ارائه می دهد. کاربران با شماره گیری این کد در تلفن همراه خود می توانند مراحل ثبت نام را آغاز کنند.

ثبت نام پیامکی: همچنین کاربران می توانند برای شروع مراحل ثبت نام، پیامکی را به سامانه همتا ارسال کنند. این روش به ویژه برای افرادی که ممکن است به اینترنت دسترسی نداشته باشند مفید است.

توجه به این نکته ضروری است که هدف اصلی سامانه همتا تسهیل ثبت نام تلفن همراه با رعایت مقررات است. برای بازگشایی تمامی امکانات و قابلیت‌های این سامانه، کاربران توصیه می‌شوند مراحل ثبت نام خود را از طریق وب‌سایت انجام دهند که لازم است شماره تلفن همراه خود را وارد کنند.

افراد با ثبت تلفن همراه خود در سامانه همتا می توانند از مطابقت دستگاه خود با الزامات رجیستری اطمینان حاصل کنند. این امر نه تنها به ردیابی مالکیت تلفن همراه کمک می کند، بلکه به اجرای مؤثر طرح ثبت تلفن که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) موظف شده است، کمک می کند.

1- رجیستر کردن گوشی با USSD

یکی از راحت ترین و بدون دردسر ترین روش ها برای ثبت تلفن همراه در هنگام ترخیص کالا از گمرک استفاده از کد USSD می باشد. این رویکرد زمانی که خود را بدون دسترسی به اینترنت بیابید بسیار ارزشمند است، زیرا USSD مستقل از اینترنت کار می کند. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه ثبت تلفن همراه با استفاده از کد USSD آورده شده است:

 • شماره گیری کد USSD: برای شروع فرآیند ثبت تلفن همراه، با شماره گیری کد دستوری #۷۷۷* شروع کنید. این کد سیستم همتا را فعال می کند.
 • شماره فعال سازی: پس از وارد کردن کد دستوری، از شما خواسته می شود که شماره مرتبط با فعال سازی گوشی خود را وارد کنید. دستورالعمل ها را دنبال کنید و شماره مناسب را انتخاب کنید، سپس گزینه “ارسال” را فشار دهید.
 • ورود کد IMEI: مرحله بعدی شامل وارد کردن کد 15 رقمی منحصر به فرد IMEI گوشی شما است. این کد به طور منحصر به فرد دستگاه شما را شناسایی می کند. پس از وارد کردن IMEI، برای ادامه روی “ارسال” کلیک کنید.
 • شماره تلفن: در مرحله بعدی، از شما خواسته می شود شماره تلفن خود را وارد کنید. اطمینان حاصل کنید که شماره تلفن همراه صحیح را ارائه کرده اید.
 • کد فعال سازی: پس از آن باید کد فعال سازی ارائه شده را وارد کنید. این کد برای مراحل ثبت نام ضروری است.
 • تایید: هنگامی که تمام مراحل ذکر شده در بالا را کامل کردید، تقریباً تمام شده اید. اکثریت کار در حال حاضر انجام شده است. تنها چیزی که باقی می ماند این است که در صفحه جدیدی که ظاهر می شود عدد “1” را وارد کنید. با وارد کردن “1” در سیستم همتا، تلفن همراه شما با موفقیت ثبت می شود.

با انجام این مراحل ساده می توانید در هنگام ترخیص کالا از گمرک، تلفن همراه خود را در سامانه همتا ثبت نام کنید. این تضمین می کند که دستگاه شما با مقررات گمرکی مطابقت دارد و روند ترخیص کالا و اظهارنامه گمرکی تلفن همراه را ساده می کند. روش کد USSD به ویژه در مواقعی که دسترسی به اینترنت در دسترس نیست مفید است و آن را به گزینه ای عملی و قابل اعتماد برای ثبت نام تبدیل می کند.

سامانه همتا و راهنمای اظهارنامه گمرکی تلفن همراه

2- طریقه رجیستر کردن موبایل در اپلیکیشن سامانه همتا

اگر استفاده از یک برنامه تلفن همراه را راحت‌تر می‌دانید، اپ سامانه همتا یک گزینه کاربرپسند و کارآمد برای ثبت تلفن همراه شما ارائه می‌دهد. مراحل ثبت نام از طریق این برنامه ساده است و با پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط برنامه سیستم همتا، تکمیل آن آسان است. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه ثبت تلفن همراه با استفاده از برنامه Hamta آورده شده است:

دانلود و نصب: با دانلود و نصب اپلیکیشن سیستم همتا در موبایل خود شروع کنید. این برنامه هم برای iOS و هم برای اندروید در دسترس است و برای طیف وسیعی از کاربران قابل دسترسی است.

دکمه فعال سازی: پس از نصب برنامه، آن را باز کرده و دکمه «فعال کردن تلفن» را پیدا کنید. برای شروع مراحل ثبت نام روی این دکمه ضربه بزنید.

IMEI و کد فعال سازی: با پیشروی در مراحل ثبت نام، برنامه از شما می خواهد که اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. کد 15 رقمی IMEI گوشی خود را که به طور منحصر به فرد دستگاه شما را مشخص می کند و کد فعال سازی ارائه شده برای ثبت نام خود را وارد کنید.

گزینه فعال‌سازی: پس از وارد کردن IMEI و کد فعال‌سازی، گزینه فعال‌سازی را در برنامه پیدا کرده و روی آن کلیک کنید تا ثبت‌نام خود را تأیید کنید.

با انجام این مراحل در اپلیکیشن همتا سیستم می توانید به راحتی و به طور موثر گوشی موبایل خود را ثبت کنید. این برنامه برای اطمینان از مطابقت دستگاه شما با مقررات گمرکی طراحی شده است و روند ترخیص کالا و اظهارنامه گمرکی تلفن همراه را ساده می کند. چه از یک دستگاه iOS یا Android استفاده می کنید، برنامه سیستم همتا برای ثبت نام در دسترس است و راه حلی راحت و کاربرپسند برای ثبت تلفن همراه ارائه می دهد.

3- طریقه رجیستر کردن با وبسایت سامانه همتا

در شروع کار باید اول به سایت همتا مراجعه کنید و وارد فیلد فعال سازی شوید. در سایت همتا هم مثل اپ همتا باید مراحل را گذراند و اقدام به فعال سازی موبایل کنید.

کلام پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعات مفید و دقیقی را در مورد سامانه همتا، خدماتی که در این سامانه ارائه می شود و نحوه ثبت نام در آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

ما در مجموعه بازرگانی تجارت جویان بنا به مسئولیت اجتماعی خود در راستای مبارزه با قاچاق کالا به داخل کشور در این مطلب به توضیح در رابطه با سامانه همتا و نحوه رجیستر کردن گوشی موبایل در این سامانه پرداختیم.

گروه بازرگانی تجارت جویان به عنوان مجموعه ای متخصص در امر صادرات، واردات و ترخیص کالا از گمرک آماده ارائه خدمات در این زمینه ها می باشد.

تجار و بازرگانان در صورتی که به دنبال مشاوره در زمینه واردات، صادرات و ترخیص کالا از گمرک می باشند، می توانند با همکاران ما در گروه بازرگانی تجارت جویان ارتباط گرفته و از مشاوره تخصصی آنها استفاده کنند.

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *