شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China
شماره کوتاژ

شماره کوتاژ چیست؟

در حوزه تجارت، صادرات و واردات کالا از یک سری اصول و قوانین پیروی می کند. هر کشور به الگوهای خاصی برای فرآیندهای واردات و صادرات پایبند است. یکی از جنبه های اساسی این فرآیندها ترخیص کالا از گمرک است که شامل ثبت اظهارنامه های واردات و صادرات است. تشریفات گمرکی بدون این اظهارنامه امکان پذیر نیست.
فهرست مطالب

برای پیمایش موفقیت آمیز ترخیص کالا از گمرک، ارسال اطلاعات کالا در سامانه فهرست بسته بندی الکترونیکی (EPL) بسیار مهم است. هنگامی که کالا در این سیستم اظهار می شود، فرم اظهارنامه قفل می شود و یک شماره شناسایی مشخص به نام “شماره کوتاژ” اختصاص می یابد. این عدد قابل توجه است و برای تمام سوالات بیشتر در مورد محصولات استفاده خواهد شد.

در مراحل اولیه ترخیص کالا از گمرک، شماره کوتاژ به محموله یا کالای وارداتی اختصاص می یابد. اصطلاحات دیگری مانند “شماره سریال کوتاژ ” یا ” شماره اختصاصی” نیز به جای “شماره کوتاژ ” استفاده می شود.

این شناسه منحصر به فرد به عنوان یک نقطه مرجع برای درخواست های مرتبط با محصول در حال حرکت است. اساساً سامانه EPL گمرک به محض اظهار کالا در سامانه، این شماره ویژه را به اظهارنامه کالا اختصاص می دهد.

در ادامه ی این مقاله با تجارت جویان همراه باشید تا اطلاعات کامل را در رابطه با شماره کوتاژ به دست بیاورید.

شماره کوتاژ چیست؟

شماره کوتاژ

فرآیند تهیه و تسلیم اظهارنامه برای کالاهای وارداتی و صادراتی در سامانه جامع گمرکی انجام می شود.

به محض اینکه جزئیات مورد نیاز در مورد محصول و مالک آن در سیستم EPL وارد شود، صفحه وب قفل می شود و شماره مشخصی به نام “شماره کوتاژ ” به محصول خاص شما اختصاص می یابد. این شماره منحصر به فرد بوده و منحصراً مربوط به اظهارنامه ثبت شده و کالای مربوطه در سامانه می باشد.

شماره کوتاژ، چگونه دریافت می شود؟

همانطور که مستحضر هستید، یکی از مراحل اساسی ترخیص کالا از گمرک، ارائه اظهارنامه گمرکی است. در سال‌های اخیر، مقامات گمرکی اقداماتی را برای تسریع و ساده‌سازی فرآیندها با دیجیتالی کردن رویه‌های تجاری مختلف انجام داده‌اند.

از این رو، با ثبت الکترونیکی اظهارنامه، ثبت اطلاعات مورد نیاز در سامانه جامع گمرکی برای صاحب کالا یا کارگزار گمرکی اجباری می‌شود. پس از ورود قطعی جزئیات به سیستم، به هر محصول یک سری اظهارنامه یا یک شماره کوتاژ اختصاص داده می شود. با در دست داشتن این شماره تعیین شده، می توانید تمام امور مربوط به گمرک را پیگیری کنید.

این شناسه منحصر به فرد توسط مأموران گمرک برای شناسایی کالاهای وارداتی یا صادراتی شما استفاده می شود.

کاربردهای شماره کوتاژ

کاربردهای شماره کوتاژ

  • پس از ارسال کالا، زمانی برای بررسی خروج کالا
  • تا زمانی که کالا آماده ارسال و خروج شود، برای پیگیری مجوزها
  • شما توانایی نظارت بر کل فرآیند ترخیص کالا را از ابتدا تا انتها، از جمله ورود آن به انبار دارید.
  • اگر نیاز به طرح شکایت در گمرک یا شرکت در کمیته های گمرکی دارید، تحت پوشش هستید.

در تمام مراحل ترخیص، شماره هشت رقمی کوتاژ ضروری است.

علت دریافت شماره کوتاژ

رویه اختصاص شماره کوتاژ به هر محصول اعلام شده برای اهدافی مانند نظارت و کنترل بیشتر بر کالاهای وارداتی و صادراتی اجرا شده است. این سیستم تضمین می کند که هر محصول ثبت شده و هر اظهارنامه تهیه شده در معرض بررسی دقیق و ارزیابی آسان توسط مقامات گمرکی قرار می گیرد.

هدف از ارجاع متقابل مشخصات وارد شده به سیستم با محصول واقعی، بررسی همسویی و صحت آنهاست. همانطور که قبلا ذکر شد، با استفاده از شماره سریال اظهارنامه می توان کالاها را پس از ترخیص کالا از گمرک ردیابی کرد.

در تمام مراحل تشریفات گمرکی که شامل اخذ مجوزهای ضروری مانند ترخیص استاندارد گمرکی و نظارت بر خروج کالا از انبار می شود، ارائه یک شماره کوتاژ 8 رقمی ضروری است. این عدد به شما این امکان را می‌دهد که از وضعیت محصول خود مطلع شوید.

هنگامی که یک شماره 8 رقمی دریافت می کنید، توانایی نظارت و کنترول بر هر مرحله، از ابتدا تا انتها، همراه با کلیه تشریفات گمرکی را به دست می آورید.

مدارک لازم جهت تنظیم اظهارنامه گمرکی

مدارک لازم جهت تنظیم اظهارنامه گمرکی

آماده سازی اظهارنامه و ثبت رسمی آن به عنوان یکی از مراحل کلیدی برای اطمینان از عبور روان کالا از گمرک برجسته است. برای تنظیم این نامه افتتاحیه، باید چند کاغذ ضروری را جمع آوری کنید.

این اسناد به شما کمک می کند تا فرم اختصاصی را با اطلاعات دقیقی که از آنها گرفته شده است پر کنید. پس از ورود رسمی اظهارنامه گمرکی به سامانه، پرداختی متناسب با نوع کالای تجاری مورد نیاز است. این هزینه شروع مراحل کنترل و بازرسی را امکان پذیر می کند و تأیید می کند که جزئیات محصول به درستی هماهنگ هستند.

در اینجا لیستی از مدارک لازم برای تنظیم و ثبت اظهارنامه آمده است:

از شماره کوتاژ در کدام مراحل استفاده می شود؟

یکی از اسناد مهمی که تجار هنگام ترخیص محموله های تجاری وارداتی از گمرک به آن نیاز دارند، «شماره کوتاژ» است. این شماره از هشت رقم تشکیل شده است و اهداف مهم مختلفی را در فرآیند ترخیص کالا از گمرک انجام می دهد. شماره کوتاژ چندین کاربرد مهم دارد، از جمله:

مجوزهای حمل و نقل: از شماره کوتاژ برای تضمین مجوزهای حمل و نقل بین المللی محموله های تجاری استفاده می شود.
بازرسی پس از گمرک: پس از خروج کالا از گمرک، از شماره کوتاژ برای شناسایی و بازرسی محموله های تجاری استفاده می شود.
پروانه سبز گمرکی: برای اخذ مجوز گمرک سبز نیز ضروری است.
مسیر گمرکی: شماره کوتاژ به تعیین مسیر گمرکی برای کالاهای تجاری وارداتی کمک می کند.
اسناد انبار: در تهیه اسناد و قبوض انبار استفاده می شود.
به زبان ساده، شماره کوتاژ یک کد مهم است که تاجران برای دریافت مجوز برای حمل کالا، بازرسی محموله ها، دریافت مجوزهای گمرکی، تعیین مسیرهای گمرکی و رسیدگی به اسناد انبار از آن استفاده می کنند.

نام‌های دیگر شماره کوتاژ

نام‌های دیگر شماره کوتاژ

همانطور که قبلا توضیح داده شد، شماره کوتاژ به بسیاری از جنبه های ترخیص کالاهای تجاری وارداتی از گمرک راه پیدا می کند. کسانی که بر این کد تکیه می کنند، مانند بازرگانان و کارشناسان گمرک، اصطلاحات مختلفی را برای اشاره به آن در حوزه تجارت بین المللی ارائه کرده اند. برخی از نام هایی که برای شماره کوتاژ استفاده می شود عبارتند از:

  • سریال اظهار نامه
  • کد کوتاژ
  • شماره کوتاژ
  • سریال کوتاژ
مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *