شرکت ترخیص تجارت جویان
en
English
turkey
Türkiye
Arabic
China
China
عملیات استریپ

عملیات استریپ

عملیات استریپ به عنوان یکی از اصطلاحات رایج دنیای بازرگانی و تجارت شناخته می شود. در دنیای بازرگانی شاهد اصطلاحات متعددی هستیم که هریک از آنها کاربردهای متفاوتی خواهند داشت.  عملیات استریپ معمولا مربوط به صنعت کشتیرانی و پایانه های مربوط به کانتینر ها می شود.
فهرست مطالب

در حالت کلی، عملیات استریپ به روند تخلیه و همچنین ترخیص کالا از گمرک گفته می شود. برای اینکه بتوانید استریپ را به درستی انجام دهید باید اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کرده باشید.

ترخیص کالا از گمرک به عنوان یکی از مهمترین مراحل حائز اهمیت برای واردات کالا شناخته می شود. با مراجعه به گمرک ممکن است با اصطلاحات گمرکی و بازرگانی مختلفی مواجه شوید که معنی آن را نمی دانید. از این رو برای وارد شدن به دنیای بازرگانی، باید حتما با این اصطلاحات آشنا شوید.

در ادامه قصد بررسی کامل عملیات استریپ را داریم:

عملیات استریپ چیست؟

یک بازرگان حرفه ای باید با مفهوم عملیات استریپ به خوبی آشنا شود. زمانی که کالای خریداری شده توسط بازرگان به منظور بارگیری وسایل نقلیه مختلف منتقل می شود به این عملیات، استریپ گفته می شود.

استریپ به روند تخلیه و ترخیص کالاهای وارداتی نیز اطلاق می شود. زمانی که اصطلاح استریپ را شنیدید، نباید شوکه شوید چرا که می توان از آن به عنوان عملیات تخلیه نیز استفاده کرد.

مراحل عملیات استریپ

به نظر شما برای انجام عملیات استریپ چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت؟ این عملیات به انواع مختلف دسته بندی می شوند که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خدمات اسنادی:

لیست جابجایی کالاهای خود را باید به محوطه استریپ تحویل دهید. فرد وارد کننده یا ترخیص کار وی، باید به همراه مدارک جابجایی، به محل مراجعه نماید. پکینگ لیست شامل اطلاعات کلی در رابطه با محصول وارداتی خواهد بود. ارائه این سند برای ترخیص کالا از گمرک ضروری خواهد بود.

  • عملیات:

ترخیص کاران گمرک بازرگان، کالای وارداتی را در حضور صاحب کالا فک پلمپ خواهند کرد. با توجه به نوع بار، کالاها با کمک کارگران و یا لیفتراک از وسیله حمل و نقل خالی می شود. منتقل کردن کانتینر خالی به بخش دپو کشتیرانی در مرحله بعد خواهد بود.

رسید کانتینر نیز در این مرحله تحویل داده می شود. صاحب کالا باید نامه کشتیرانی را به محوطه نگهدارنده  کانتینر تحویل دهد. لیست رسوب کانتینر نیز باید به واحد عملیات تحویل داده شود.

سپس باید کانتینر های ورودی در سیستم به ثبت رسیده و کالاها با استفاده از روش کارگری یا لیفتراکی در داخل کانتینر چیده شوند. سپس باید کانتینر را به پورت اپراتور تحویل داده و رسید دریافت کنید.

مشکلات رایج در ترخیص کالا

مشکلات رایج در ترخیص کالا

در روند ترخیص کالا امکان بروز مشکلات متعددی وجود دارد. یکی از مهمترین مشکلاتی که مربوط به استریپ در گمرک نیز می شود، تاخیر در روند ترخیص کالا است. عوامل متعددی در مدت زمان ترخیص کالا از گمرک تاثیر خواهند گذاشت.

در صورتی که با قوانین ترخیص کالا از گمرک آشنایی نداشته باشید بی شک امکان بروز چنین مشکلاتی وجود خواهد داشت. تاخیر در ترخیص کالا از گمرک معایب بسیاری به دنبال خواهد داشت. کتاب تعرفه های گمرکی منبعی جامع برای تجار می باشد که می توانید با مطالعه آن اطلاعات بسیاری را کسب کنید.

طبیعتا هرچه کالای وارداتی، مدت زمان بیشتری در انبار گمرک باقی مانده باشد، میزان سود حاصل از واردات نیز پایین تر خواهد بود. از این رو توصیه می کنیم که از افراد حرفه ای در زمینه ترخیص کالا از گمرک مشورت گرفته و بهترین عملکرد را داشته باشید.

حمل و نقل کالای وارداتی و استریپ گمرک

یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، انتخاب روش حمل و نقل است. عملیات استریپ در هریک از روش های حمل و نقل، ویژگی های متفاوتی خواهد داشت. روش های حمل و نقل کالای بین المللی به 3 نوع: دریایی، هوایی و زمینی دسته بندی می شوند.

عملیات استریپ  معمولا برای شیوه حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می گیرد چرا که استریپ گمرک برای کالاهایی که نیاز به کانتینر دارند کاربرد دارد. انتخاب روش حمل و نقل، تاثیر بسیاری در میزان هزینه های واردات خواهد گذاشت.

البته انتخاب روش حمل و نقل، با توجه به شرایط کشور مبدا و مقصد خواهد داشت. کشور ایران، امکان استفاده از هر 3 نوع روش حمل و نقل را برای واردات کالا به کشور برای بازرگانان مهیا نموده است.

روش حمل و نقل هوایی مخصوص کالاهای کوچک، روش زمینی مربوط به کالاهایی است که امکان فاسد شدن کمتری دارند. روش دریایی نیز برای کالاهای حجیم مناسب خواهد بود.

هزینه عملیات استریپ

هزینه ای که برای ترخیص کالا از گمرک و عملیات استریپ مورد نیاز است، توجه بسیاری از بازرگانان را به خود مشغول کرده است. در رابطه با هزینه های ترخیص کالا باید گفت: هزینه های واردات کالا، بر حسب کد تعرفه گمرک محاسبه خواهد شد.

کد تعرفه تعیین شده توسط گمرک که با نام (تی اس سی گمرگ)شنیده می شود، باعث سهولت در روند هزینه گذاری واردات کالا شده و روند ترخیص کالا را تسریع بخشیده است. هزینه هایی که برای ترخیص کالا از گمرک مطالبه می شوند مربوط به: هزینه های تخلیه و بارگیری، عملیات استریپ، حقوق ورودی گمرکی، هزینه های انبارداری و… می شود.

اغلب افراد به دنبال راه هایی برای کاهش دادن میزان هزینه های ترخیص کالا هستند. در صورتی که از یک ترخیص کار گمرک حرفه ای کمک گرفته باشید، می توانید در هزینه های عملیات استریپ و ترخیص کالا صرفه جویی کنید.

ترخیص کاران گمرک به دلیل اطلاعات دقیقی که در رابطه با روند ترخیص کالا از گمرک دارند، بهترین مسیر را برای ترخیص انتخاب خواهند کرد.

هزینه عملیات استریپ

چگونه کالای خود را از گمرک ترخیص کنیم؟

در بخش های قبل با عملیات استریپ آشنا شده و اطلاعاتی در این زمینه کسب کردیم. اما برای ترخیص کالا از گمرک باید چه روندی را دنبال کنیم؟ چنانچه اطلاعات کافی از قوانین گمرکی نداشته باشید، امکان بروز مشکلات متعددی برای ترخیص کالا از گمرک وجود خواهد داشت.

کمک گرفتن از افراد حرفه ای در این زمینه، کمک بسزایی به بازرگانان خواهد کرد. شرکت بازرگانی تجارت جویان به عنوان یکی از بهترین ها در این زمینه شناخته می شود که در طول دوره فعالیت خود توانسته نظر بسیاری را نسبت به خود جلب نماید.

کارشناسان شرکت بازرگانی تجارت جویان به دلیل تجربه ای که در صادرات و واردات کالا دارند، بهترین راهنمایی ها را به شما ارائه خواهند کرد. امکان برآورد هزینه های ترخیص کالا با کمک کارشناسان شرکت بازرگانی تجارت جویان نیز وجود خواهد داشت.

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *